Naravne nesreče – Žledolom 2014
Slovenijo je v zaključku meseca januarja in začetku februaraj prizadela huda naravna katastrofa. Kombinacija snega, dežja in nizkih temperatur je pripeljala do naravne katastrofe – žledu.
Žled je po prvih ocenah poškodoval 500.000 hektarjev slovenskega gozda, torej skoraj polovico. Uničenih je več milijonov kubičnih metrov lesne mase. To opustošenje občutno presega škodo iz najhujših žledolomov v zadnjih desetletjih, ko je bilo uničenih do največ osem odstotkov gozdne površine.
Najhuje prizadeto je območje občine Pivka in v delu občine Postojna ter na Cerkljansko-Idrijskem območju in na območju občin Loški potok, Logatec in Vrhnika, kjer je ledeni oklep debel tudi več kot pet centimetrov. Tu je začelo žlediti že s četrtka na petek (30.01.), v drugih krajih večinoma s sobote na nedeljo, zato je tam ledeni oklep tanjši.
Žled je sicer značilen predvsem za jugozahodni del Slovenije, posebej Brkine. V minulih desetletjih je bilo tam več žledolomov, najhuje pa je bilo novembra 1980. V gozdovih in sadovnjakih je bil ledeni oklep takrat debel do sedem centimetrov. Lomljenje drevja, pa tudi daljnovodov, je dodatno sprožal veter. Prizadetih je bilo skoraj 13.000 hektarjev površin in škodo je nato skoraj pet let odpravljalo 400 delavcev vseh slovenskih gozdnih gospodarstev. Zaradi poškodb so morali posekati okoli 674.000 kubičnih metrov lesne mase.
Katastrofa v obliki žledu je prizadela tudi naše okoliške kraje. V občini Grosuplje in Dobrepolje je žled uničil precejšnje število gozdov in pretrgal veliko daljnovodov. Nekaj naših okoliških vasi je bilo več dni brez elektrike. Najhuje je bilo na območju občine Dobrepolje.
V prostovoljnem gasilskem društvu Čušperk smo imeli nemalo težav in dela z odstranjevanjem dreves, ki so ovirala različne poti in ceste ali kako drugače ogrožala človeška življenja.
Več o naših intervencijah si lahko pogledate pod zavihkom “Naše poslanstvo”!
Galerija: Žled v Postojni in Pivki
Posledice ujme v številkah: